Významný český tenorista Aleš Briscein se stal 19. června 2018 držitelem prestižní rakouské divadelní ceny Musiktheaterpreis 2018 v hlavní mužské kategorii.

Aleš Briscein byl oceněn za ztvárnění hlavní role v Zemlinského opeře Der Zwerg (Trpaslík) v rakouském Grazu, kde měla tato opera premiéru 25. března 2017. Kromě Grazu vystupoval Aleš Briscein v této roli v sezoně 2016/2017 i v USA v Odyssey Opera Boston.

„Ocenění mi udělalo velkou radost, protože kromě toho, že jde o dost vypjatý part pro tenor, porota je tvořena z předních osobností rakouského kulturního života a tato událost je sledovaná všemi důležitými médii. Už samotná nominace v hlavní mužské kategorii mi byla obrovskou ctí,“ říká tenorista. Mezi dalšími oceněnými v tomto roce jsou např. barytonista Thomas Hampson v mediální kategorii, cenu za celoživotní výkon získal basista Kurt Rydl.

Trailer opery Der Zwerg (zdroj: YouTube.com)

A. Briscein patří k hrstce českých operních umělců, kteří se soustavně a dlouhodobě uplatňují v zahraničí. V současné době vytváří např. roli Filky Morozova v nové inscenaci Z mrtvého domu v Bavorské státní opeře a po jeho úspěšném v Bergově Wozzeckovi v Theater an der Wien (2017) mu byla opět nabídnuta spolupráce s věhlasným režisérem Robertem Carsenem – v září 2018 vytvoří v Komische Oper Berlin hlavní mužskou roli v opeře E. W. Korngolda Mrtvé město.